Astronomi ve Uzay Bilimleri Nedir Ne İş Yapar Maaşları İmkanları

Astronomi ve Uzay Bilimleri hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu tanıtım yazımızda yer almaktadır. Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü için aşağıdaki alt başlıklarda ayrıntılı bilgiler verilmiştir.


İÇİNDEKİLER

1 – Astronomi ve Uzay Bilimleri nedir?
2 – Astronomi ve Uzay Bilimleri Hangi Puan Türü ve Girilmesi Gereken Sınavlar Nelerdir?
3 – Astronomi ve Uzay Bilimleri İş İmkanları
4 – Astronomi ve Uzay Bilimleri Ne İş Yapar?
5 – Astronomi ve Uzay Bilimleri Ne Kadar Maaş Alır?
6 – Astronomi ve Uzay Bilimleri Atamaları
7 – Astronomi ve Uzay Bilimleri Formasyon ve Öğretmenliği
8 – Astronomi ve Uzay Bilimleri Nasıl?


Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir?

 Astronomi ve uzay bilimleri programının amacı, evrendeki maddelerin (güneş, yıldızlar, galaksiler vb.) niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını inceleyecek elemanları yetiştirmektir.

Fen fakültelerine bağlı astronomi ve uzay bilimleri programda eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre içinde okutulan derslerin yarısından fazlası temel matematik ve fizik dersleridir. İkinci grupta okutulan derslerden bazıları ise, genel astronomi, astronomik aletler, astronomi tarihi, istatistik astronomi, astrofizik, güneş fiziği, gök mekaniği, küresel astronomi, radyo astronomi ve benzeridir. Uygulamalı derslerde bölümlere bağlı rasathanelerden yararlanılır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Girilmesi Gereken Sınavlar: YGS, LYS-1 ve LYS-2
Bölümün Tercih Puan Türü: MF-1
Bölüm Eğitim Süresi  Kaç Yıllık: 4


Astronomi ve Uzay Bilimleri İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenler liselerde ve dershanelerde, matematik, fizik veya astronomi öğretmenliği yapabilirler. Başarılı öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Mezunların bir bölümü de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında ve rasathanelerde görev almaktadırlar. Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenlerin çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak, bilgisayar programlarının yazılımı ile ilgili görevleri yürütmekte, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlemevlerinde çalışabilmektedirler.

4 Yıllık Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Ne İş Yapar?

Astronomi programını bitirenlere “Astronom” unvanı verilir. Astronomi genelde astronometri ve astrofizik şeklinde iki anabilim dalından oluşur. Birincisinde evrendeki maddelerin konumları, hareketleri, genel özellikleri araştırılırken, ikincisinde gök cisimlerinin fizik yapıları incelenir. Astronomlar yerden ve uzaydan gözlemler yaparak, gezegenlerin hareketleri ile ilgili bilgiler toplar, çözümler ve yorumlarlar. Astronomlar çalışmalarını optik teleskopla yürütürler, gece gündüz gözlem yapar ve sonra bu gözlem verilerini değerlendirirler.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Maaşları Ne Kadar 2018?

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden mezun olanlar kariyerlerine öğretici olarak yani üniversitede kendi bölümlerinde akademisyen olarak devam edebilirler. İlk başta Araştırma Görevlisi olarak kariyerlerinde ortalama 4500 TL maaş ile başlayıp kariyer basamaklarını yükselttikçe maaşları da doğru orantılı olarak artacaktır. Bunun dışında sektör ülkemizde zayıf olduğu için özelde iş bulmak biraz sıkıntılı olabilir ancak bölüm mezunları yurtdışında kariyerlerine devam edeceklerse maaşları 5000 dolar civarında olmaktadır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

2016 yılında bu bölümden iki kişi devlete atanmış ve KPSS atama puanı 87’de kalmıştır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Bölüme öğretmenlik yolu şu an için kapalıdır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Yorumları – Astronomi ve Uzay Bilimleri Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

İsmi insana cazip gelse de bölüm mezunlarının atanma olasılıkları çok düşüktür. Yine de alana ilgi duyanların tercih edip zevkle okuyacakları bir bölüm olduğunu söylemek mümkündür.

Değerli üniversite adayları, Astronomi ve Uzay Bilimleri nedir ne iş yapar ve benzeri tüm sorularla ilgili sorularınızı sorabilir veya yazımıza katkıda bulunmak için Astronomi ve Uzay Bilimleri iş imkanları, maaşları hakkında bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

KAYNAKÇA


3 yorum

Kaynak bildirerek paylaşabilir miyim?

Kaynak bildirerek paylaşabilir miyim?

Elbette, paylaşabilirsiniz.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.