[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir Ne İş Yapar İmkanları Maaşları

PAYLAŞ:

Cevher Hazırlama Mühendisliği hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu tanıtım yazımızda yer almaktadır. Cevher Hazırlama Mühendisliği bölü...

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir Ne İş Yapar İmkanları Maaşları

Cevher Hazırlama Mühendisliği hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu tanıtım yazımızda yer almaktadır. Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümü için aşağıdaki alt başlıklarda ayrıntılı bilgiler verilmiştir.


İÇİNDEKİLER

1 – Cevher Hazırlama Mühendisliği nedir?
2 – Cevher Hazırlama Mühendisliği Hangi Puan Türü ve Girilmesi Gereken Sınavlar Nelerdir?
3 – Cevher Hazırlama Mühendisliği İş İmkanları
4 – Cevher Hazırlama Mühendisliği Ne İş Yapar?
5 – Cevher Hazırlama Mühendisliği Ne Kadar Maaş Alır?
6 – Cevher Hazırlama Mühendisliği Atamaları
7 – Cevher Hazırlama Mühendisliği Formasyon ve Öğretmenliği
8 – Cevher Hazırlama Mühendisliği Nasıl?

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir?

Cevher Hazırlama; kısaca, üretilen doğal kaynakların meta­lurji, demir – çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik alanlarda kullanılabilir hale getirilmesi aşamalarını kapsa­maktadır. Bu bağlamda Cevher Hazırlama;zenginleştirme, hammad­ deleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren bir sanayi dalıdır. Söz konusu işlemlerle ilgili bir tesisin tasarımı ve çalıştırılması gibi teknolojik işlemler Cevher Hazırlama Mühendisliği'nde önem kazan­ maktadır. Bunların yanında, kömür harmanlama ve biri­ ketleme tesisleri, kırma taş ve öğütme tesisleri cevher hazır­lama mühendislerinin çalışabileceği bazı ek alanlardır.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Puan Türü Türkiye'deki bütün üniversiteler Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümüne öğrenci alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(temel yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan türleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan türüne sahip olarak Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümünü tercih etmek isteyen öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Cevher Hazırlama Mühendisliği Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir. Cevher Hazırlama Mühendisliği 4 yıllık bir bölümdür.

Cevher Hazırlama Mühendisliği İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Bu meslekte cevher ve katı malzeme hazırlama ile ilgili bütün sektörlerde iş bulmak mümkündür. Bu bağlamda metalurji, demir-çelik, cam, seramik, çimento, deterjan, gübre, yem, inşaat malzemeleri, boya endüstrisi ve enerji üretimi gibi değişik sektörler çalışma alanlarını oluşturmaktadır. Bu bağlamda cevher hazırlama; zenginleştirme, hammaddeleri zararlı maddelerden arındırma ve boyutlandırma gibi işlemleri içeren konularda endüstrinin gereksinim duyduğu bir uzmanlık dalıdır. Bunların yanında, kömür harmanlama ve biriketleme tesisleri, kırma taş ve öğütme tesisleri cevher hazırlama mühendislerinin bazı ek uzmanlık alanlarıdır. Söz konusu sektörlerin bulunuş yerlerine göre meslekte iş bulma açısından farklılıkların olması söz konusudur.

4 Yıllık Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar?

Metalurjik Zenginleştirme (Cr, Cu, Pb, Zn vb.) Altın, Platin ve Değerli Metaller Üretimine Yönelik Zenginleştirme, Demir – çelik, Cam, Seramik, Çimento Endüstrisi Gübre, Yem Sanayi, Deterjan, Boya Sanayi, inşaat agrega malze­ meleri, Dolgu, Boya ve Sert Plastik Endüstrisi,Termik Enerji Santralları Kırma ve Öğütme Sistemleri, Temiz Katı Yakıt Üretimi (Kömür Hazırlama Tesisleri), Nükleer Hammadde Üretimi ve Teknolojisi (U, Th),Artık Değerlendirme Toprak lslah Çalışmaları.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Görevi - İşi Nedir

- Her türlü cevher ve kömür hazırlama ve zenginleştirme işlemleri proses, tesis tasarımı yapar,
- Her türlü cevher ve kömür hazırlama tesislerinin işletilmesini denetler,
- Altın, gümüş ve değerli metaller üretimine yönelik zenginleştirme tesislerinin tasarımı, işletilmesi ve denetimini yapar,
- Termik enerji santralleri ham madde hazırlama tesisleri tasarımı ve işletilmesini yapar,
- Temiz katı yakıt üretim tesisleri tasarımı ve işletilmesini yapar,
- Demir-çelik, cam, seramik, çimento sanayi ham madde hazırlama tesisleri tasarımını yapar,
- Gübre, yem, deterjan, boya, sert plastik endüstrisi ham madde hazırlama tesisleri tasarımı ve işletilmesini yapar,
- İnşaat agrega tesisleri tasarımını yapar,
- Nükleer enerji ham maddelerinin zenginleştirilmesi ve teknolojisini araştırır,
- Atık değerlendirme, toprak ıslah teknolojileri ve tesis işletmeciliği gibi alanlardaki gelişmeleri izler.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar 

Cevher Hazırlama Mühendisliği maaşları kamuda farklı, özel sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Cevher Hazırlama Mühendisliği mezunu maaşı 3500-4000 TL dolaylarında iken özel sektörde 3000-3500 arasında değişmektedir.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bölümün KPSS taban puanı 70 ve üzeridir. Atamalarda taban puan değişmektedir; ancak genel anlamda düşük olduğu söylenebilir.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Ne yazık ki şu an için bu bölümden mezun olanların öğretmenlik yapacağı herhangi bir alan bulunmamaktadır.

Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Yorumları – Cevher Hazırlama Mühendisliği Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Mühendislik bölümleri arasında belki de geleceği en parlak olan bölümlerdendir. KPSS atama puanlarının çok düşük olması da tercih edilme sebeplerinden bir tanesidir.
Değerli üniversite adayları, Cevher Hazırlama Mühendisliği nedir ne iş yapar ve benzeri tüm sorularla ilgili sorularınızı sorabilir veya yazımıza katkıda bulunmak için Cevher Hazırlama Mühendisliği iş imkanları, maaşları hakkında bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,260,4 YILLIK BÖLÜMLER,177,AÖF BÖLÜMLERİ,17,DGS,238,GENEL,20,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,6,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,8,TYT,5,TYT PUANLARI,165,ÜNİVERSİTESİLER,8,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir Ne İş Yapar İmkanları Maaşları
Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümü Nedir Ne İş Yapar İmkanları Maaşları
https://1.bp.blogspot.com/-dMPTjg3XQNo/XvjRkG8HzGI/AAAAAAAAEzM/EeFPWIhCi_UXBA3NJCcQF3m-SEOYD-kNgCK4BGAsYHg/w320-h188/81415D30-0541-48D9-877E-E1A97CEE88FA.jpeg
https://1.bp.blogspot.com/-dMPTjg3XQNo/XvjRkG8HzGI/AAAAAAAAEzM/EeFPWIhCi_UXBA3NJCcQF3m-SEOYD-kNgCK4BGAsYHg/s72-w320-c-h188/81415D30-0541-48D9-877E-E1A97CEE88FA.jpeg
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/10/cevher-hazrlama-muhendisligi-bolumu.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/10/cevher-hazrlama-muhendisligi-bolumu.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy