[AY'IN EN ÇOK OKUNANLARI]$type=carousel$cols=3$color=#e74c3c$ico=1

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Nedir Ne İş Yapar?

PAYLAŞ:

Çizgi Film ve Animasyon hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu tanıtım yazımızda yer almaktadır. Çizgi Film ve Animasyon bölümü için aşağ...

Çizgi Film ve Animasyon hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu tanıtım yazımızda yer almaktadır. Çizgi Film ve Animasyon bölümü için aşağıdaki alt başlıklarda ayrıntılı bilgiler verilmiştir.


İÇİNDEKİLER

1 – Çizgi Film ve Animasyon nedir?
2 – Çizgi Film ve Animasyon Hangi Puan Türü ve Girilmesi Gereken Sınavlar Nelerdir?
3 – Çizgi Film ve Animasyon İş İmkanları
4 – Çizgi Film ve Animasyon Ne İş Yapar?
5 – Çizgi Film ve Animasyon Ne Kadar Maaş Alır?
6 – Çizgi Film ve Animasyon Atamaları
7 – Çizgi Film ve Animasyon Formasyon ve Öğretmenliği
8 – Çizgi Film ve Animasyon Nasıl?


Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Nedir?

Bölümün amacı; sanat, eğitim-öğretim, sinema, televizyon, reklam gibi çok geniş bir yelpazede ihtiyaç duyulan çizgi film tasarımcısı ve animatör yetiştirmektir. Bu ihtiyacın nitelik ve nicelik olarak karşılanabilmesi için alanın gerektirdiği sanatsal, kültürel, teknik ve teknolojik, bilgi ve beceri, donanım ve yeterliliğe sahip yapıcı ve yaratıcı uzmanlar yetiştirmek ana hedeftir. Zamanla daha da artacak olan ihtiyacı karşılayacak yeterlilikte ve sayıda çizgi film ve animasyon uzmanına ihtiyaç vardır.Dört yıllık eğitim sonunda, sinema dili, film, video, animasyon ve multimedya teknikleri öğretilerek, reklam, sinema, multimedya ve eğitim sektörlerinin çeşitli dallarında görev yapacak hem kavramsal hem de teknik becerileri üstün, donanımlı sanatçı tipi yetiştirilmesi sağlanacaktır. 

Çizgi Film ve Animasyon Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Girilmesi Gereken Sınavlar: YGS, LYS-3 ve LYS-4, Yetenek Sınavı
Bölümün Tercih Puan Türü: TS-1
Bölüm Eğitim Süresi  Kaç Yıllık: 4

Çizgi Film ve Animasyon İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Bu bölümden mezun olanlar; alanlarında araştırmacı olabildikleri gibi sanat, sinema, video, animasyon, multimedya yapım şirketleri, reklam ajansları ve televizyon kurumlarında animasyon tasarımcısı, ve görsel efekt uzmanı olarak çalışabileceklerdir.

4 Yıllık Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları, sanat, sinema ve televizyon, reklam ajansları ve eğitim-öğretim kurumlarında tasarımcı ve animatör olarak çalışabilirler. Alanları ile ilgili akademik çalışmalar yapabilirler.

“Çizgi Film ve Animasyon” programında, Çizgi Film ve Animasyon sinemasının tarihsel gelişimi, klasik canlandırma teknikleri, örnekler ile bu tekniklerin pekiştirilmesi, analizi konularında bilgilendirme ve ardından öğrencilerin yapacağı uygulamalarla canlandırmanın temel prensipleri konusunda deneyim kazanmaları hedeflenmiştir. 4 yıllık eğitim süresince, öğrencilerimizin çizgi film, cut-out, stop motion, kolaj, çamur, pixilation, gölge, obje, bilgisayar canlandırma gibi teknik alanlarda canlandırma filmin temellerini kavramaları amaçlanmaktadır. Ayrıca sinema dili, temel sanat eğitimi, iletişim yöntemleri, sanat tarihi, fotoğraf, desen, film müziği, ses, efekt, kurgu… vb konularındaki derslerle bireysel sanat eğitimlerinin geliştirilmesi sağlanacaktır. Klasik canlandırmanın yanı sıra bilgisayar ortamında 2D ve 3D canlandırma film yapımı eğitimi verilecektir. Ayrıca öğrencinin lisans eğitimi sürecince, fakültemiz bünyesinde bulunan; öğrencinin ilgisini çeken, eğitimine katkı sağlayacak ilgili programlarda (Grafik Tasarım, İletişim Tasarımı, Sinema TV vb.) alan derslerine katılımı desteklenmektedir.

Öğrenciler, eğitimleri süresince atölye çalışmalarıyla deneyim kazanacak ve 4 kısa filmin yanında bir de mezuniyet projesi olmak üzere kendi seçecekleri teknikte bir film gerçekleştirerek mezun olacaklardır.

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Maaşları Ne Kadar 2018?

Çizgi Film ve animasyon mezunlarının maaşları veya kazançları yaptıkları iş veya çalıştıkları alana göre değişiklik gösterir. Hayal dünyası ve girişimciliğini bir araya getirerek iyi projeler çıkarabilenler 5-10 bin lira da kazanabilir. Bununla beraber herhangi bir firmada çalışanlar 2-3 bin aralığında maaş da alabilir.


Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Son yıllarda yapılan KPSS atamalarında bu bölüme kontenjan ayrılmadığı için atama olmamıştır.

Çizgi Film ve Animasyon Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Ne yazık ki şu an için bu bölümden mezun olanların öğretmenlik yapacağı herhangi bir alan bulunmamaktadır.

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Yorumları – Çizgi Film ve Animasyon Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Değerli üniversite adayları, Çizgi Film ve Animasyon nedir ne iş yapar ve benzeri tüm sorularla ilgili sorularınızı sorabilir veya yazımıza katkıda bulunmak için Çizgi Film ve Animasyon iş imkanları, maaşları hakkında bilgilerinizi paylaşabilirsiniz. YETENEK SINAVI ŞARTLARI VE BİLGİLERİ

İSTANBUL KÜLTÜR ÜNİVERSİTESİ
ÇİZGİ FİLM VE ANİMASYON BÖLÜMÜ 
ÖZEL YETENEK SINAVI
  
-Adayların 2017 YGS puan türlerinin herhangi birinden 150 ya da üzerinde puan almış olması gerekmektedir.
- Engelli aday öğrencilerin* (engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla) YGS puan türlerinin herhangi birinden 100 ya da üzerinde puan almış olmaları yeterlidir. (Üniversitemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü eğitimi görsel yeteneğe dayalı olduğundan, görme kaybı oranı %40 ve üzerinde olan görme engelli adaylar, Sanat ve Tasarım Fakültesi özel yetenek programına başvuramazlar.)

Özel Yetenek Sınavı Gerekli Belgeler
-YGS-sonuç-belgesi-çıktısı
-Nüfus-cüzdanı-aslı-ve-fotokopisi
-2-adet-fotoğraf
-Ön kayıt ücret ödendi belgesi (Ön kayıt ücreti KDV dahil 100 TL’dir. İKU Mali İşler Daire Başkanlığı’na-yatırılacaktır.)
-Lise Diploması aslı ve fotokopisi (Liseden mezun olamayan (tek ders sınavı, bütünleme vs.) öğrenciler-koşullu-kayıt-olacaktır.

Özel Yetenek sınavı ön kayıt işlemlerinin tamamlanabilmesi için, evrakların en geç 11 Eylül 2017  saat 17.00’ye kadar İstanbul Kültür Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Özel Yetenek Sınavı kayıt masasına teslim edilmesi gerekmektedir. Evrakların bu tarihe kadar teslim edilmiş olması ve sonuçların takibi öğrencilerin sorumluluğundadır. Özel Yetenek Sınavı’na gelirken, öğrencilerin Sınava Giriş Belgelerini yanlarında getirmeleri gerekmektedir; belgesiz öğrenci sınava alınmayacaktır.

Önemli Notlar:
-Öğrencilerin sınava gelirken yanlarında varsa sunum portfolyolarını getirmeleri gerekmektedir. 
-Öğrencinin sınava gelirken duralit, çizim kalemi (kurşunkalem), silgi, kalemtraş gibi temel çizim malzemelerini de yanlarında bulundurmaları önemlidir.
Kesin Kayıt Hakkında
Özel Yetenek sınavı sonucuna göre kesin kayıt hakkı kazanan öğrencilerin, İKU web sayfasında belirtilecek tarihlerde istenilen belgelerle birlikte, 3 iş günü içerisinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’na kesin kayıt yaptırmaları gerekmektedir.
Kesin Kayıt’dan sonra kayıt silme durumunda ücret iade koşulları:
Kesin kayıt yaptıran öğrencilere LYS sonuçlarına göre, ÖSYM tarafından herhangi bir Devlet ya da Vakıf Üniversitesine yerleştirilmiş ise, ÖSYS Belgesini ibraz etmesi koşuluyla kesin kayıtta ödemiş olduğu ücretin tamamı iade edilir. Diğer kayıt silme durumlarında bölüm ücretinin (toplam ödeyeceği ücret) ¼ ‘i iade edilmez.
Kesin Kayıt’dan sonra kayıt dondurma durumunda ücret iade koşulları:
Kesin kayıt yaptıran öğrenci herhangi bir nedenle kayıt dondurması durumunda o yarıyıla ait ücret iadesi yapılmaz, bir sonraki dönem ücretinden mahsup edilir.
Burs Bilgileri
Adayların bursları, başarı oranlarına göre belirlenecektir.
Engelli Aday Öğrenciler için
-Bir üniversite ya da tam teşekküllü Devlet Hastanesi’nden alınacak ve engellilik durumunun yüzdelik oranını gösteren Engelli Sağlık Kurulu Raporu gerekmektedir.
-(2017 Yılı Özel Yetenek Sınavı’na girmek için başvuracak engelli adaylar (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar) durumlarını “engelli sağlık kurulu raporu” ile belgelemeleri kaydıyla sınav başvurusunda bulunabilirler.

KAYNAKÇA


YORUMLAR

BLOGGER
Ad

2 YILLIK BÖLÜMLER,241,4 YILLIK BÖLÜMLER,162,AÖF BÖLÜMLERİ,16,DEVLET,1,DGS,1,GENEL,16,İŞ İMKANLARI,23,KONU ANLATIMI,1,KPSS,1,KPSS PUANLARI,212,MAAŞLAR,27,MESLEK REHBERİ,4,MİS,3,NE İŞ YAPAR,23,NEDİR,24,ÖĞRENCİLERE TAKTİKLER,3,REHBERLİK,7,TYT,5,TYT PUANLARI,103,ÜNİVERSİTESİLER,1,YGS-LYS REHBERİ,1,
ltr
item
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi: Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Nedir Ne İş Yapar?
Çizgi Film ve Animasyon Bölümü Nedir Ne İş Yapar?
Üniversite Bölümleri l Üniversite Rehberi
https://www.universiterehberi.org/2017/10/cizgi-film-ve-animasyon-bolumu-nedir-ne.html
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/
https://www.universiterehberi.org/2017/10/cizgi-film-ve-animasyon-bolumu-nedir-ne.html
true
1164847078140124939
UTF-8
Tüm Yayınlar Yüklendi Yayın Bulunmadı HEPSİNİ GÖRÜNTÜLE DEVAMINI OKU Cevapla Cevaplama İptal Sil Ana Sayfa SAYFALAR YAYINLAR Hepsini Görüntüle BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARAMA YAP TÜM YAYINLAR Aramanıza uygun bir yayın bulunamadı Ana Sayfaya Geri Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Paz Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Oca Şub Mar Nis Mayıs Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Şİmdi 1 dakika önce $$1$$ minutes ago 1 saat önce $$1$$ hours ago Dün $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago 5 haftayı geçmiş Takipçiler Takip Et BU YAYIN ÖZELDİR Açmak için lütfen paylaşın. Tüm Kodu Kopyala Tüm Kodu Seç All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy